
Naczyniaki (punkty rubinowe)
Punkty (zmiany) rubinowe to jasnoczerwone skazy naczyniowe, które leżą bezpośrednio pod powierzchnią skóry. Są one w kształcie kopuły lub lekko podniesionego zgrubienia. Najczęściej występują one tułowiu, plecach, brzuchu lub piersiach. Większość osób w wieku trzydziestu lub więcej lat ma co najmniej jedną zmianę rubinową.
Naczyniaki te zwane również jako punkty rubinowe czy zmiany rubinowe to po prostu uszkodzone naczynia. Mogą być przylegające do skóry lub większe lekko uniesione. Ich ubarwienie jest wiśniowe lub purpurowe.
Naczyniaki starcze, bo tak je się potocznie nazywa mogą przybierać również barwę różową, fioletową, czerwoną, a nawet granatową. No cóż…wiek rządzi się swoimi prawami. Poprzez nieprawidłowe rozszerzanie się drobnych naczyń krwionośnych powstają owe punkty czasami w liczbie pojedynczej (mniejszy ból), a czasami w mnogiej. To nieprawidłowe rozszerzanie się naczyń ma związek ze starzeniem się ścian naczyń.
Przyczyny zmian rubinowych
Rubinowe naczyniaki przeważnie pojawiają się z wiekiem. Na początku powstawania są to zwykle małe czerwone kropki, o niewielkiej średnicy, które następnie mogą urosnąć nawet do kilku centymetrów. Występują licznie i można je znaleźć w wielu partiach ciała, najczęściej tułowia, tam gdzie skóra jest cieńsza czyli twarz, szyja i klatka piersiowa. Przeważnie występują u osób z jasną karnacją skóry i jest to cecha dziedziczna. Przyczynami powstawania zmian rubinowych mogą być również nadmierna ekspozycja na słońce, nadużywanie alkoholu, wysokie ciśnienie krwi, zmiany hormonalne, leki, uszkodzenia ciała, nagłe zmiany temperatury.
Co do samego procesu ich powstawania to należy powiedzieć, że jest on bardzo złożony i niestety nie do końca zbadany. Pojawienie się wielu zmian tego typu, w krótkim okresie czasu, może być, powtarzamMOŻE, objawem problemów hormonalnych, chorób wątroby, krążenia, wysokiego ciśnienia krwi czy zaburzeń pracy układu pokarmowego. Szkodliwym jest również nadmiar przyjmowanych stresów, zbyt duży wysiłek fizyczny, picie dużej ilości kawy czy zbyt ostre potrawy.
Ale wcale też tak być nie musi, bo normą to nie jest. Może się po prostu okazać, że zmiana rubinowa to po prostu naczyniak starczy i już. Dopiero gdy coś niepokojącego dzieje się dodatkowo w naszym organizmie, to do lekarza pierwszego kontaktu wybrać by się przydało.
Leczenie zmian rubinowych
Małe zmiany rubinowe można usunąć podczas jednego zabiegu, ale te większe i głębsze mogą wymagać nawet kliku sesji. Usuwa się je za pomocą prądu, urządzenia które powoduje krzepnięcie i wysychanie plamek krwi. Zabieg jest bezpieczny i skuteczny. Łagodny prąd powoduje koagulację naczyń krwionośnych na powierzchni skóry. W miejsce z anomalią wprowadzana jest sonda podczas puszczania prądu. Mniejsze anomalie wysychają i znikają. Większe natomiast no cóż ich czas gojenia może się znacznie wydłużyć lub konieczne będzie powtórzenie zabiegu. Tak samo jak w przypadku naczynek czy naczyniaków. Sam zabieg trwa bardzo krótko także wiele miejsc można traktować podczas jednej sesji. Wyniki zabiegu są trwałe.
ZAMYKANIE NACZYNEK I USUWANIE NACZYNIAKÓW (ELEKTROKOAGULACJA)
do 10 minut - 25zł
do 20 minut - 40zł
do 30 minut - 55zł